Short Answer
A manufacturing company leases a machine for $31,000 per year. Each unit produced costs $36 in labor and $65 in materials. To break even, 21,000 units must be sold. What is the price of the product?
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q5: A headhunter company has fixed costs of
Q6: A manufacturing plant is planning to replace
Q7: An accounting and management consulting firm charge-
Q8: A garment manufacturing company makes 380,000 articles
Q9: You are deciding between three types
Q10: A night vision goggle manufacturer is evaluating
Q12: A local cable company has a fixed
Q13: A manufacturer of hard board and
Q14: A company estimates its annual expenses, Y,
Q15: An uninterruptible power system manufacturer is