Multiple Choice
A family on a trip budgets $984 for meals and gasoline. If the price of a meal for the family is $60 and if gasoline costs $3.40 per gallon, then how many gallons of gasoline can the family buy if they buy 13 meals?
A) 60
B) 58
C) 57
D) 56
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q39: A rise in the interest rate will
Q40: Amira prefers apples to oranges. She prefers
Q41: Katie wins $3 million in her state's
Q42: Figure 21-4 <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB7555/.jpg" alt="Figure 21-4
Q43: Explain the difference between inferior and normal
Q45: Figure 21-18<br>The figure shows two indifference curves
Q46: Kendra, Tara, and Chelsea each buy ice
Q47: A consumer's indifference curves are right angles
Q48: Which of the following statements is not
Q49: Figure 21-6 <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB7555/.jpg" alt="Figure 21-6