Solved

Bluegill Company Sells 45,000 Units at $18 Per Unit

Question 14

Essay

Bluegill Company sells 45,000 units at $18 per unit. Fixed costs are $62,000, and operating income is $298,000. Determine the (a) variable cost per unit, (b) unit contribution margin, and (c) contribution margin ratio.

Correct Answer:

verifed

Verified

a. blured image Variable cost pe...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions