Multiple Choice
The costs of materials consumed in producing good units in the Production Department of Jacobs Company were $38,000 and $39,125 for June and July, respectively. The number of equivalent units produced in June and July was 4,000 and 4,250, respectively. Which of the following best describes the change in the cost of materials between the two months?
A) The cost of materials decreased by $0.29 per unit, indicating an improvement.
B) The cost of materials increased by $1,125, indicating an unfavorable change.
C) The cost of materials increased by $0.28 per unit, indicating an unfavorable change
D) The cost of materials increased by $0.88 per unit, indicating an unfavorable change.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q16: One of the primary uses of a
Q67: Mountain Springs Water Company has two departments,
Q69: Department W had 2,400 units, one-third completed
Q70: Austin Company manufactures a product called Aster
Q74: Mocha Company manufactures a single product by
Q76: Information for Nichols Manufacturing Company for the
Q77: Department G had 3,600 units 25% completed
Q78: The first step in preparing a cost
Q156: The direct materials costs and direct labor
Q175: If the costs for direct materials, direct