Multiple Choice
Larry spends all his $800 monthly income on pizza and milk. The price of pizza is $4 a slice, and the price of milk is $2 per litre. The relative price of milk is
A) 2 slices of pizza per litre.
B) 0.5 slices of pizza per litre.
C) 0.5 litres per slice of pizza.
D) $2 per litre.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q76: For a consumer, a budget line shows
Q77: All points above the budget line are<br>A)
Q78: When your income increases,<br>A) your budget line
Q79: If an indifference map for a consumer
Q80: The price of one good divided by
Q82: All points below a given indifference curve
Q83: A budget line shows the<br>A) consumption possibilities
Q84: A constant marginal rate of substitution between
Q85: Ernie has an income of $40 which
Q86: Suppose the price of a good rises.