menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Pathways to Math Literacy
  4. Exam
    Exam 2: Making Sense of It All
  5. Question
    Find the Unit Cost to Three Decimal Places
Solved

Find the Unit Cost to Three Decimal Places

Question 91

Question 91

Multiple Choice

Find the unit cost to three decimal places. A bottle of shampoo costs $6.49 for 12 oz.


A) $0.542 per oz
B) $0.541 per oz
C) $0.543 per oz
D) $0.540 per oz

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q86: Solve the equation using the multiplication or

Q87: If Kate bought a sofa for $780

Q88: Solve the equation using the addition or

Q89: The number of items produced by a

Q90: Solve the proportion. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5887/.jpg" alt="Solve the

Q92: Convert the unit of time. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5887/.jpg"

Q93: Solve the inequality. Write your answer in

Q94: Find the area of the circle. Use

Q95: Solve the inequality. Write your answer in

Q96: Write the ratio in lowest terms. 10

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines