Solved

Canned Pumpkin Comes in Two Sizes, 29 Oz and 15

Question 12

Multiple Choice

Canned pumpkin comes in two sizes, 29 oz and 15 oz. The larger can costs $1.39 and the smaller can costs $0.79. Find the unit cost of each can to three decimal places to choose the best buy.


A) larger: $0.048 per oz, smaller: $0.027 per oz; The smaller can is the best buy.
B) larger: $0.093 per oz, smaller: $0.053 per oz; The larger can is the best buy.
C) larger: $0.093 per oz, smaller: $0.027 per oz; The smaller can is the best buy.
D) larger: $0.048 per oz, smaller: $0.053 per oz; The larger can is the best buy.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions