Multiple Choice
In a health food store, Jenny and Kevin create a trail mix from dried fruit, nuts, and granola. They buy 5pounds of dried fruit at $4.00 per pound, 4 pounds of nuts at $5.00 per pound, and 2 pounds of granola at$3.50 per pound. Determine the cost per pound of the mix.
A) $4.27
B) $3.76
C) $4.47
D) $4.39
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q59: The following is a sample of 19
Q60: For the following data set, approximate
Q61: True or False: Variance is the square
Q62: The costs (in dollars) of 10 college
Q63: The selling prices of mutual funds change
Q65: For the following data set, approximate
Q66: Health care issues are receiving much
Q67: 3, 3, 3, 17, 29, 29, 29<br>A)
Q68: The one way distances from work
Q69: Which is not a measure of dispersion?<br>A)