Multiple Choice
Estimate the answer to the problem.
-In a shop that sells a variety of nuts, the prices of some items are as given below. If Sarah buys 2 lb of cashews, 1 lb of walnuts, and 2 lb of raisins, how much did she have to pay?
A) $19.90
B) $16.00
C) $26.90
D) $23.80
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q67: Solve the problem.<br>-Margaret is saving $27 every
Q68: Solve the problem.<br>-An average library contains at
Q69: Find the number of games played
Q70: Use the table or graph to answer the question.<br>-Company MRK declared profits of $3,000,000 for
Q71: Solve the problem using inductive reasoning.<br>-Find the
Q73: How many line segments are determined by
Q74: In how many ways can you exactly
Q75: Solve the problem using inductive reasoning.<br>-How many
Q76: Solve the problem.<br>-A yardstick measures
Q77: Solve the problem.<br>-A telephone call from Texas,