Multiple Choice
Solve the problem.
-The cost of gasoline is $3.92 per gallon. Janeʹs car gives a mileage of 37 miles per gallon. Approximately how much did Jane pay for gasoline for a trip of 556 miles?
A) $58.91
B) $66.64
C) $74.48
D) $54.88
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q76: Solve the problem.<br>-A yardstick measures
Q77: Solve the problem.<br>-A telephone call from Texas,
Q78: Solve the problem.<br>-The height of the antenna
Q79: Estimate the answer to the problem.<br>-One cook
Q80: Solve the problem.<br>-If each square represents one
Q82: How many rectangles are there in the
Q83: Solve the problem.<br>-A rectangle has area of
Q84: Estimate the answer to the problem.<br>-Ingred is
Q85: Use inductive reasoning to predict the
Q86: Solve the problem.<br>-An electric pole 15 ft