Multiple Choice
Solve the problem.
-A tour group split into two groups when waiting in line for food at a fast food counter. The first group bought 8 slices of pizza and 4 soft drinks for $34.72. The second group bought 5 slices of pizza and 5 soft drinks for $
26) 50. How much does one slice of pizza cost?
A) $2.42 per slice of pizza
B) $2.88 per slice of pizza
C) $3.38 per slice of pizza
D) $1.92 per slice of pizza
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q10: Solve the problem.<br>-A bank loaned out $57,000,
Q11: Solve the problem.<br>- <span class="ql-formula" data-value="\left\{
Q12: Solve the system by graphing. If
Q13: Solve the problem.<br>-Two numbers total 12, and
Q14: Solve the problem.<br>- <span class="ql-formula" data-value="\left\{
Q16: Determine if the given ordered triple
Q17: Solve the system by the best
Q18: Solve the system by graphing. If
Q19: Solve the system by the addition
Q20: Solve the system by the addition