Multiple Choice
Use a graphing calculator and the method of matrix inverses to Give five decimal places, if necessary.
-Matt bought 3 pounds of oranges and 2 pounds of apples and paid , before tax. Andy bought 4 pounds of oranges and 3 pounds of apples and paid \$5.71, before tax. Use this information to set up a matrix equation of the form , which can be solved to determine the price per pound for oras and apples. Solve this matrix equation to find the price per pound of apples.
Use the fact that for .
A) per pound
B) per pound
C) per pound
D) per pound
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q104: If the system has infinitely many
Q105: Decide whether or not the matrices
Q106: Use the shading capabilities of your
Q107: Solve the system for x and
Q108: Solve the system by using the
Q110: Graph the solution set of the
Q111: Determine the inequality which matches the
Q112: Provide an appropriate response.<br>-Let <span
Q113: Find the partial fraction decomposition for
Q114: Use the Gauss-Jordan method to solve