Multiple Choice
Mary wanted to buy a mixture of nuts to put on the tables at her daughter's wedding, so she went to the bulk food store, where she bought 36 lb of three types of nuts. She bought cashews for $2.97 per pound, almonds for $2.47 per pound, and pecans for $1.26 per pound, and her total before taxes was $78.9. The number of pounds of almonds and pecans was the same as three times the number of cashews. How much of each type of nut did Mary buy?
A) 7 lb of cashews, 15 lb of almonds, 14 lb of pecans
B) 10 lb of cashews, 14 lb of almonds, 12 lb of pecans
C) 9 lb of cashews, 16 lb of almonds, 11 lb of pecans
D) 9 lb of cashews, 15 lb of almonds, 12 lb of pecans
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q24: <span class="ql-formula" data-value="\text { Graph the parabola
Q25: <span class="ql-formula" data-value="\text { Graph } x
Q26: The difference between the ages of two
Q27: Write the equation in the slope-intercept
Q28: The number of women who use
Q30: Graph <span class="ql-formula" data-value="x =
Q31: Find the domain and range of
Q32: Find the slope.<br> <span class="ql-formula" data-value="2
Q33: Use Gaussian elimination to solve the
Q34: Plot the point (-2, -4) on the