Solved

The Cost of Producing tt Units Is C=3t2+9tC = 3 t ^ { 2 } + 9 t

Question 125

Multiple Choice

The cost of producing tt units is C=3t2+9tC = 3 t ^ { 2 } + 9 t , and the revenue generated from sales is R=4t2+tR = 4 t ^ { 2 } + t . Determine the number of units to be sold in order to generate a profit.


A) t>0t > 0
B) t>8t > 8
C) t>10t > 10
D) t>9t > 9

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions