Multiple Choice
Decide which of the two given prices is the better deal.
-You can buy hair product in a 12-ounce bottle for $2.88 or in a 8-ounce bottle for $1.76.
A) 8-ounce bottle for $1.76
B) equal value
C) 12-ounce bottle for $2.88
D) not enough information
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q61: Solve the problem.<br>- <span class="ql-formula" data-value="\frac
Q62: Use units to help you answer the
Q63: Decide whether the statement makes sense. Explain
Q64: Solve the problem.<br>-A piece of land in
Q65: Carry out the indicated unit conversion.
Q67: Solve the problem.<br>-A field is 150
Q68: Solve the problem.<br>-What is the cost of
Q69: Solve the problem.<br>-A swimming pool 3
Q70: Decide whether the statement makes sense. Explain
Q71: Carry out the indicated unit conversion. Round