Solved

Without Actually Solving the Problem, Choose the Correct Solution by Deciding

Question 116

Multiple Choice

Without actually solving the problem, choose the correct solution by deciding which choice satisfies the given conditions.
-At the local convenience store, 7 bags of chips and 3 containers of dip cost $33\$ 33 . However, 3 bags of chips and 4 containers of dip cost $25\$ 25 . What is the cost of one bag of chips and one container of dip?


A) chips =$4;dip=$3= \$ 4 ; \operatorname { dip } = \$ 3
B) chips =$3.50;= \$ 3.50 ; dip =$3.50= \$ 3.50
C) chips =$3;dip=$4= \$ 3 ; \operatorname { dip } = \$ 4
D) chips =$5;dip=$5= \$ 5 ; \mathrm { dip } = \$ 5

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions