Multiple Choice
Solve the problem.
-A tour group split into two groups when waiting in line for food at a fast food counter. The first group bought 8 slices of pizza and 6 soft drinks for $31.68. The second group bought 5 slices of pizza and 4 soft drinks for $ 20.22. How much does one slice of pizza cost?
A) $2.18 per slice of pizza
B) $1.68 per slice of pizza
C) $2.20 per slice of pizza
D) $2.70 per slice of pizza
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q76: Graph the inequality.<br>- <span class="ql-formula" data-value="x
Q77: Graph the inequality.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB7897/.jpg" alt="Graph the inequality.
Q78: Graph the system of inequalities.<br>- <span
Q79: Solve the system of linear equations.
Q80: Determine the real solutions to the
Q82: Solve the system of equations by elimination.<br>-6x
Q83: Write the partial fraction decomposition of
Q84: Write the partial fraction decomposition of
Q85: A system of nonlinear equations is
Q86: Solve the system of equations by substitution.<br>-x