Multiple Choice
We have $12.26 to spend on vegetable plants for our garden. Tomato plants cost $0.83 each, and pepper plants cost $0.33 each. There is space in the garden for 22 plants.
How many of each are bought?
A) 8 tomatoes and 14 peppers
B) 12 tomatoes and 10 peppers
C) 14 tomatoes and 8 peppers
D) 15 tomatoes and 16 peppers
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q26: Solve the equation <span class="ql-formula"
Q27: At a distance 4 miles west of
Q28: We have $18.54 to spend on vegetable
Q29: The sales tax <span class="ql-formula"
Q30: For a certain line, a run of
Q32: The following table shows the money
Q33: The following table shows the running
Q34: Suppose <span class="ql-formula" data-value="f"><span class="katex"><span
Q35: The following table shows the money
Q36: The following table shows the depth