Multiple Choice
Sugar costs $1.69 per pound, and lemons cost $0.98 each. You sell lemonade for $1.35 per glass. Write S for the pounds of sugar used, L for the number of lemons used, G for the number of glasses
Of lemonade you sell, and P for the profit, in dollars, you make. Express using a formula your profit in
Terms of pounds of sugar used, number of lemons used, and number of glasses of lemonade sold.
A)
B)
C)
D)
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q31: Choose the answer that best completes the
Q69: You put a drink in the freezer
Q70: The distance, in miles, from me
Q71: <span class="ql-formula" data-value="\text { If } g
Q73: The temperature of an oven remains
Q75: Below is a graph of a
Q76: If <span class="ql-formula" data-value="f (
Q77: If you work 42 hours per
Q78: The following table shows average rice
Q79: The distance, in miles, from me