Multiple Choice
TunZ, a local music and video retailer, spends $250 a month on advertising and inventory management. The business buys videos at a cost of $6.00 per unit and then sells each unit for $16.00. Assuming no other costs, TunZ would have to sell _____ in order to break even in any one month.
A) 5 units
B) 10 units
C) 15 units
D) 25 units
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q28: By transforming flour, sugar, and chocolate chips
Q29: Angelica sells a line of designer handbags.
Q30: Logistics refers to the logical criteria used
Q31: McDonald's placement of stores in Walmart, gas
Q32: Define and describe the terms supply chain,
Q34: Physical distribution occurs as products actually travel
Q35: The wheel of retailing helps explain the
Q36: Smitty's Smoothies has fixed costs of $1,600
Q37: _ aims to use price to send
Q38: Distributors reduce the costs associated with moving