Solved

Sheddon Industries Produces Two Products The Company's Overhead Costs of $57,000 Are Allocated Based on as Follows

Question 154

Multiple Choice

Sheddon Industries produces two products. The products' identified costs are as follows:  Product A  Product B  Direct materials $23,000$19,000 Direct labor $11,00027,000\begin{array} { l c c } & \text { Product A } & \text { Product B } \\\text { Direct materials } & \$ 23,000 & \$ 19,000 \\\text { Direct labor } & \$ 11,000 & 27,000\end{array} The company's overhead costs of $57,000 are allocated based on direct labor cost. Assume 7,000 units of product A and 8,000 units of Product B are produced. What is the cost per unit for product B? (Do not round intermediate calculations.)


A) $12.69
B) $10.69
C) $11.06
D) None of the answers are correct.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions