Short Answer
Erasers cost $6 per carton, and pencils cost $7 per carton. If an order comes in for a total of 16 cartons for $100, what was the number of cartons of each bought?
Correct Answer:

Verified
6 (16 - P)+ 7P = ...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q84: C/D means C divided by D.
Q85: Pens cost $6 per carton, and elastics
Q86: Scholastic Books sells 4 times as many
Q87: Match the term with its definition.<br>-Blueprints<br>A)A match
Q88: What number increased by 3,080 equals 5,082?<br>A)2,020<br>B)18,126<br>C)8,162<br>D)2,002<br>E)None
Q90: Match the term with its definition.<br>-G<br>A)A match
Q91: One-ninth of all sales at a local
Q92: At Miduale Electronics, the first shift produced
Q93: 10A - 20 = 4A + 80
Q94: Peter Mabet sold a total of 400