Short Answer
Melons cost $20 per crate, and apples cost $8 per crate. An order comes in for a total of 48 crates for $420. What was the number of crates of melons and apples? (Let crates of melons = M.)A. Number of crates of melons; B. Number of crates of apples.
Correct Answer:

Verified
20M + 8 (48 - M)=...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q60: A furniture company produced 5 times as
Q61: In Ryan Corporation, the first shift produced
Q62: Runyon Co. sells T-shirts ($4)and shorts ($5).
Q63: Jill Co. sells thermometers ($2)and hot water
Q64: Kohl's sells casual shirts for $9 and
Q66: Louis is 6 times Mary's age. If
Q67: If there are two unknowns, the variable
Q68: There is only one set way to
Q69: 4 + 3 = 9 is an
Q70: Over the past month, 700 trucks were