Multiple Choice
Michard Corporation makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for the next four months of operations:The budgeted selling price per unit is $125. Budgeted unit sales for April, May, June, and July are 7,600, 10,500, 13,800, and 12,900 units, respectively. All sales are on credit.Regarding credit sales, 20% are collected in the month of the sale and 80% in the following month.The ending finished goods inventory equals 20% of the following month's sales.The ending raw materials inventory equals 30% of the following month's raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 4 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.00 per pound.Regarding raw materials purchases, 30% are paid for in the month of purchase and 70% in the following month.The direct labor wage rate is $25.00 per hour. Each unit of finished goods requires 3.0 direct labor-hours.The variable selling and administrative expense per unit sold is $3.40. The fixed selling and administrative expense per month is $80,000.The budgeted sales for May is closest to:
A) $1,725,000
B) $950,000
C) $1,312,500
D) $1,612,500
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q38: Sarafiny Corporation is in the process of
Q39: Dilly Farm Supply is located in a
Q40: Bonkowski Corporation makes one product and has
Q41: The manufacturing overhead budget at Foshay Corporation
Q42: Bonkowski Corporation makes one product and has
Q44: The manufacturing overhead budget of Reigle Corporation
Q45: Jeanclaude Corporation produces and sells one product.
Q46: The following are budgeted data: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8314/.jpg"
Q47: Parwin Corporation plans to sell 43,000 units
Q48: Sevenbergen Corporation makes one product and has