Multiple Choice
Tremble Corporation manufactures and sells one product. The following information pertains to the company's first year of operations: The company does not have any variable manufacturing overhead costs or variable selling and administrative expenses. During its first year of operations, the company produced 49,000 units and sold 45,000 units. The company's only product is sold for $233 per unit.Assume that the company uses a variable costing system that assigns $11 of direct labor cost to each unit that is produced. The unit product cost under this costing system is:
A) $105 per unit
B) $180 per unit
C) $94 per unit
D) $210 per unit
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q147: Tustin Corporation has provided the following data
Q148: Neef Corporation has provided the following data
Q149: Carriveau Corporation has two divisions: Consumer Division
Q150: Schlenz Incorporated, which produces a single product,
Q151: The Carlsbad Corporation produces and markets two
Q153: Wyrich Corporation has two divisions: Blue Division
Q154: Corbel Corporation has two divisions: Division A
Q155: Bryans Corporation has provided the following data
Q156: Krepps Corporation produces a single product. Last
Q157: Shelko Corporation manufactures and sells one product.