Multiple Choice
Gipple Corporation makes a product that uses a material with the quantity standard of 9.2 grams per unit of output and the price standard of $7.90 per gram. In January the company produced 5,300 units using 26,770 grams of the direct material. During the month the company purchased 29,300 grams of the direct material at $8.00 per gram. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.The materials price variance for January is:
A) $4,876 Favorable
B) $2,930 Unfavorable
C) $4,876 Unfavorable
D) $2,930 Favorable
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q113: Freiling Corporation manufactures one product. It does
Q114: The following materials standards have been established
Q115: If skilled workers with high hourly rates
Q116: Milanese Corporation manufactures one product. It does
Q117: Freytag Corporation's variable overhead is applied on
Q119: Descamps Incorporated has provided the following data
Q120: The following standards have been established for
Q121: Handerson Corporation makes a product with the
Q122: The variable overhead efficiency variance does not
Q123: Colbeck Corporation uses a standard cost system