Multiple Choice
Gipple Corporation makes a product that uses a material with the quantity standard of 7.3 grams per unit of output and the price standard of $6.00 per gram. In January the company produced 3,400 units using 24,870 grams of the direct material. During the month the company purchased 27,400 grams of the direct material at $6.10 per gram. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.The materials price variance for January is:
A) $2,482 Favorable
B) $2,740 Unfavorable
C) $2,482 Unfavorable
D) $2,740 Favorable
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q144: Pioli Corporation manufactures one product. It does
Q145: If variable manufacturing overhead is applied on
Q146: Milar Corporation makes a product with the
Q147: Ester Corporation manufactures one product. It does
Q148: Valera Corporation makes a product with the
Q150: The following standards for variable manufacturing overhead
Q151: Miguez Corporation makes a product with the
Q152: Ferrini Corporation manufactures one product. It does
Q153: A manufacturing company that has only one
Q154: Pioli Corporation manufactures one product. It does