Multiple Choice
Solly Corporation produces a product for national distribution. Standards for the product are:Materials: 12 ounces per unit at 60¢ per ounce.Labor: 2 hours per unit at $8 per hour.During the month of December, the company produced 1,000 units. Information for the month follows:Materials: 14,000 ounces purchased and used at a total cost of $7,700.Labor: 2,500 hours worked at a total cost of $20,625.The labor rate variance is:
A) $625 Unfavorable
B) $500 Favorable
C) $500 Unfavorable
D) $625 Favorable
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q6: Turrubiates Corporation makes a product that uses
Q7: Casivant Corporation makes a product that uses
Q8: Decena Corporation manufactures one product. It does
Q9: Camps Incorporated has a standard cost system.
Q10: Krizun Industries makes heavy construction equipment. The
Q12: Brummer Corporation makes a product whose variable
Q13: Leonesio Corporation makes a product that uses
Q14: The standards for product G78V specify 5.5
Q15: Zaino Corporation manufactures one product. It does
Q16: Siciliano Corporation manufactures one product. The company