Essay
The standards for product V28 call for 8.4 pounds of a raw material that costs $19.20 per pound. Last month, 2,300 pounds of the raw material were purchased for $43,700. The actual output of the month was 250 units of product V28. A total of 2,200 pounds of the raw material were used to produce this output. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.
Required:a. What is the materials price variance for the month?b. What is the materials quantity variance for the month?
Correct Answer:

Verified
a. Materials price variance = (Actual qu...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q251: A partial standard cost card for the
Q252: Arena Corporation manufactures one product. It does
Q253: Puvo, Incorporated, manufactures a single product in
Q254: Bohon Corporation manufactures one product. It does
Q255: Freiling Corporation manufactures one product. It does
Q257: Catherman Corporation manufactures one product. It does
Q258: Platko Corporation manufactures one product. It does
Q259: Viger Corporation has a standard cost system
Q260: Magno Cereal Corporation uses a standard cost
Q261: Milar Corporation makes a product with the