Essay
The standards for product V28 call for 7.5 pounds of a raw material that costs $18.10 per pound. Last month, 1,400 pounds of the raw material were purchased for $24,990. The actual output of the month was 160 units of product V28. A total of 1,300 pounds of the raw material were used to produce this output.The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.Required:a. What is the materials price variance for the month?b. What is the materials quantity variance for the month?
Correct Answer:

Verified
a.Materials price variance = (Actual qua...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q96: Fluegge Incorporated has provided the following data
Q97: Dews Corporation manufactures one product. It does
Q98: BressmanIncorporated has provided the following data concerning
Q99: Chhom Corporation makes a product whose direct
Q100: Kropf Incorporated has provided the following data
Q102: Boldrin Incorporated has a standard cost system.
Q103: Milar Corporation makes a product with the
Q104: Majer Corporation makes a product with the
Q105: Robnett Corporation manufactures one product. It does
Q106: If variable manufacturing overhead is applied based