Multiple Choice
A manufacturing company is studying the feasibility of producing a new product. The selling price is expected to be $24. The new production line would manufacture up to 19,500 units at a variable cost of $7.80 per unit. Fixed costs would be $72,500. Variable selling and administration expenses would amount to $2.20. Determine the units needed to earn operating income of $75,000.
A) 14,970
B) 13,869
C) 12,758
D) 11,647
E) 10,536
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q46: The selling price of a widget is
Q47: Sam manufactures a product that is selling
Q48: The current annual budget for Armstrong Ltd.
Q49: Anderson Ltd. Manufactured 10,000 units of a
Q50: A manufacturing company is studying the feasibility
Q52: Durable Toys Inc. wants to calculate from
Q53: The Woodstock plant of Goodstone Tires manufactures
Q54: M Studios retails their own brand of
Q55: A manufacturing company is considering producing a
Q56: A small company can produce 500 dolls