Short Answer
Just Desserts buys cheesecakes from General Bakeries at $33.60 per cheesecake. It then cuts each cheesecake into 16 slices and sells them to customers at $6.50 per slice. Calculate the rate of mark-up on cost and the rate of mark-up on selling price.
Correct Answer:

Verified
Rate of mark-up on c...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q110: At the sale price, what was the
Q111: Loblaws purchases raisins at $85.75 per 25-kg
Q112: A dining room set costs $400, less
Q113: M Studios buys cameras at a unit
Q114: Next Designs sets its regular prices based
Q116: "Paul's Guitars always sells for Less" is
Q117: Alym Corporation purchases appliances for resale. The
Q118: A manufacturer of snowmobiles sells through distributors
Q119: What total amount must be paid on
Q120: The rate of mark-up on cost of