Multiple Choice
If the price of a candy bar is $1 and the price of a fast food meal is $5, then the
A) relative price of a candy bar is 5 fast food meals per candy bar.
B) money price of a candy bar is 1/5 of a fast food meal per candy bar.
C) relative price of a fast food meal is 5 candy bars per fast food meal.
D) money price of a fast food meal is 1/5 of a candy bar per fast food meal.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q364: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8586/.jpg" alt=" -The figure above
Q365: The "law of demand" refers to the
Q366: Cable television companies must pay increased charges
Q367: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8586/.jpg" alt=" -The above figure
Q368: During the last decade, the price of
Q370: In 2006, the base price of a
Q371: When does a surplus occur?
Q372: In the market for bicycles, explain what
Q373: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8586/.jpg" alt=" -Based on the
Q374: During the past twenty years, the prices