Multiple Choice
Sub sandwiches Mountain Dew
-The above table gives Sue's marginal utility schedules for sub sandwiches and Mountain Dew, the only products Sue consumes. Suppose initially the price of a sub sandwich is $4 each and the price of a Mountain Dew is $2 each. Sue's income is $12. If the price of subs rises to $6 each, Sue will consume
A) more Mountain Dews.
B) fewer subs.
C) fewer Mountain Dews so that she can still afford to buy two subs.
D) Both answers A and B are correct.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q73: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8586/.jpg" alt=" -Suppose that you
Q74: Suppose that Arnold spends all his income
Q75: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8586/.jpg" alt=" -John either buys
Q76: A measure of all the satisfaction you
Q77: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8586/.jpg" alt=" -Amy has the
Q79: Keesha consumes only milkshakes and burgers. Once
Q80: Bags of Popcorn Bottles of soda<br> <img
Q81: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8586/.jpg" alt=" -The table above
Q82: With respect to water and diamonds, water<br>A)
Q83: Milkshakes Sodas<br> <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8586/.jpg" alt="Milkshakes Sodas