Multiple Choice
The owner of a greenhouse and nursery is considering whether to spend $6,000 to acquire the licensing rights to grow a new variety of rosebush, which she could then sell for $6 each. Per-unit variable cost would be $3. How many rosebushes would she have to produce and sell in order to make a profit of $6,000?
A) 1,600
B) 2,400
C) 3,000
D) 1,000
E) 4,000
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q64: When buying component parts, risk does not
Q65: Waiting line analysis can be useful for
Q66: The operations manager for a local bus
Q67: Utilization is defined as the ratio of:<br>A)actual
Q68: What is the break-even quantity for the
Q70: The head of operations for a movie
Q71: Determining the worst payoff for each alternative
Q72: The owner of Tastee Cookies needs to
Q73: An example of an external factor that
Q74: The term capacity refers to the maximum