Multiple Choice
Java Ltd manufactures two products, A and B. The manufacturing processes for the two products are very similar. The following are excerpts from the product data for these two products for this year: Overhead costs total $285 000.
What is the cost per unit for each of A and B in respect of overhead costs using absorption costing, if costs are absorbed on the basis of direct labour hours?
A) $15 and $30
B) $1 and $2
C) $16.96 and $23.75
D) $38.86 and $12.95
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q46: Absorption costing is a method of allocating
Q47: A dependent variable represents the cost of
Q48: Absorption costing would be based on which
Q49: Veronica's Clothing Manufacturers supplies the following information.
Q50: When sales exceeds production, absorption costing shows
Q52: Indirect costs are not included in the
Q53: Adel Department Store incurred $8000 of indirect
Q54: The overhead absorption rate is determined by
Q55: Discounts, increased prices and diminishing returns are
Q56: Costs that would be included in the