Solved

Java Ltd Manufactures Two Products, a and B

Question 51

Multiple Choice

Java Ltd manufactures two products, A and B. The manufacturing processes for the two products are very similar. The following are excerpts from the product data for these two products for this year: Java Ltd manufactures two products, A and B. The manufacturing processes for the two products are very similar. The following are excerpts from the product data for these two products for this year:   Overhead costs total $285 000. What is the cost per unit for each of A and B in respect of overhead costs using absorption costing, if costs are absorbed on the basis of direct labour hours? A)  $15 and $30 B)  $1 and $2 C)  $16.96 and $23.75 D)  $38.86 and $12.95 Overhead costs total $285 000.
What is the cost per unit for each of A and B in respect of overhead costs using absorption costing, if costs are absorbed on the basis of direct labour hours?


A) $15 and $30
B) $1 and $2
C) $16.96 and $23.75
D) $38.86 and $12.95

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions