Multiple Choice
A company produces 240,000 units and has a total cost of $60,000.The productivity is:
A) 60 units per dollar.
B) 4 units per dollar.
C) 24 units per dollar.
D) 6 units per dollar.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q16: Increasing productivity leads to:<br>A) Higher prices.<br>B) Increased
Q19: Explain the importance of productivity to (a)
Q23: Which of the following statements about productivity
Q24: _ refers to an organization's overall effort
Q25: What is OSHA and what does it
Q26: List the four groups influencing productivity in
Q67: Supervisors play key roles in cost control,
Q68: What is the difference between total quality
Q72: During the 1980s, conservative management contributed to
Q80: In terms of inputs and outputs, describe