Multiple Choice
Loring Company had the following data for the month:
Fixed overhead is $4,000 per month; it is applied to production based on normal activity of 2,000 units. During the month, 2,000 units were produced. Loring started the month with 300 units in beginning inventory, with unit product cost equal to this month's unit product cost. A total of 2,100 units were sold during the month at price of $14. Selling and administrative expense for the month, all fixed, totaled $3,600.
-Refer to Figure 8-2. What is the unit product cost under variable costing?
A) $8.60
B) $10.60
C) $8.20
D) $10.20
E) $7.20
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q27: Match the type of income statement to
Q78: Mario Co. produces three products: LMC, DMC,
Q80: Economic order quantity<br>A)the costs of not having
Q81: Steele Corporation has the following information for
Q82: Bailey Company incurred the following costs in
Q84: Ellie Manufacturing Company produces three products: A,
Q85: Just-in-time<br>A)the costs of not having a product
Q87: Consider the following portion of a segmented
Q88: _ is computed by multiplying the lead
Q117: When production is less than sales volume,