Multiple Choice
If a case of liquor (twelve bottles) is sold in 750 milliliter bottles for $89.90, what is the cost per ounce?
A) $0.29
B) $0.25
C) $0.30
D) $0.31
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q4: When a guest orders a glass of
Q5: How does standard pour size of drinks
Q6: If the menu price of a beverage
Q7: The most frequent complaint of regular customers
Q8: If the menu price of a beverage
Q10: What is the yield in a 1.5
Q11: The biggest criticism of automated dispensing systems
Q12: "Free pouring" refers to the practice bartenders
Q13: List five ways to mismanage revenue with
Q14: If liquor costs $0.33 per ounce, a