menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Nutrition
  3. Study Set
    Practical Food
  4. Exam
    Exam 9: Beverage Controls and Service Procedures
  5. Question
    If a Case of Liquor (Twelve Bottles) Is Sold in 750
Solved

If a Case of Liquor (Twelve Bottles) Is Sold in 750

Question 9

Question 9

Multiple Choice

If a case of liquor (twelve bottles) is sold in 750 milliliter bottles for $89.90, what is the cost per ounce?


A) $0.29
B) $0.25
C) $0.30
D) $0.31

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q4: When a guest orders a glass of

Q5: How does standard pour size of drinks

Q6: If the menu price of a beverage

Q7: The most frequent complaint of regular customers

Q8: If the menu price of a beverage

Q10: What is the yield in a 1.5

Q11: The biggest criticism of automated dispensing systems

Q12: "Free pouring" refers to the practice bartenders

Q13: List five ways to mismanage revenue with

Q14: If liquor costs $0.33 per ounce, a

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines