Multiple Choice
In an economy, it costs $1,500 to produce 2,000 units of output. If the costs increase to $2,500, then the per unit cost of production will have increased from
A) $0.75 to $1.25.
B) $0.75 to $1.00.
C) $1.33 to $1.75.
D) $0.80 to $1.33.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q58: The oil crisis in the 1970s can
Q59: The immediate-short-run aggregate supply curve represents circumstances
Q60: A fall in the prices of inputs
Q61: The real-balance effect pertains to the effect
Q62: How does the aggregate expenditures analysis relate
Q64: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8601/.jpg" alt=" A) A. B)
Q65: If investment increases by $10 billion and
Q67: The aggregate demand curve or schedule shows
Q68: (Last Word) In response to the Great
Q228: 1. Government Spending <br>2. Consumer Expectations<br>3. Degree