Multiple Choice
Suppose a ?rm can produce 70 units of a product, Zenia, by combining labor, land, capital, and entrepreneurial ability, as in the four alternative techniques shown in the table below. Assume further
That the ?rm can hire labor at $3 per unit, land at $3 per unit, capital at $6 per unit, and entrepreneurship
At $9 per unit.
Refer to the provided table, and suppose that the ?rm uses production technique D. If each of the 70
Units of Zenia that are produced sells for $1 apiece, then how much will be the total pro?ts of the ?rm
From 70 units of Zenia?
A) $70
B) $57
C) $13
D) $83
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q38: The use of money contributes to economic
Q39: In the resource market,<br>A) businesses borrow financial
Q40: Which of the following guides sensible decisions
Q41: The division of labor means that<br>A) labor
Q42: Why is the right of private property
Q44: In a market system, a consumer's ability
Q45: Discuss the benefits of restricting business risk
Q46: Government bailouts of failing businesses, like banks
Q47: An important aspect of the market system
Q48: Explain the importance of self-interest in the