Solved

Assume That the Cost of Hydrogen Per Unit Energy Is ($0.03/MJ)( \$ 0.03 / \mathrm { MJ } )

Question 8

Essay

Assume that the cost of hydrogen per unit energy is the same as gasoline ($0.03/MJ)( \$ 0.03 / \mathrm { MJ } ) . What is the loss (in dollars per day) due to evaporation from a 100LLH2100 - \mathrm { L } \mathrm { LH } _ { 2 } fuel tank?

Correct Answer:

verifed

Verified

The energy content o...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions