Solved

Raleigh Co A)$2,08650

Question 154

Multiple Choice

Raleigh Co. has the following products in its ending inventory. Compute the lower of cost or market total for inventory applied separately to each product.  Product  Quantity  Cost per unit  Market per unit  Jelly 150$2.002.15 Jam 370$2.652.50 Marmalade 260$3.103.05\begin{array} { | l | l | l | l | } \hline \text { Product } & \text { Quantity } & \text { Cost per unit } & \text { Market per unit } \\\hline \text { Jelly } & 150 & \$ 2.00 & 2.15 \\\hline \text { Jam } & 370 & \$ 2.65 & 2.50 \\\hline \text { Marmalade } & 260 & \$ 3.10 & 3.05 \\\hline\end{array}


A) $2,086.50.
B) $2,053.50.
C) $2,040.50.
D) $2,018.00.
E) $2,109.00.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions