menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Mathematics with Allied Health Applications
  4. Exam
    Exam 6: Applications for Business
  5. Question
    Find the Unit Cost
Solved

Find the Unit Cost

Question 14

Question 14

Multiple Choice

Find the unit cost. Round to the nearest tenth of a cent. Adjustable wood clamps, 4 for $11.95


A) $7.950 per clamp
B) $0.335 per clamp
C) $2.988 per clamp
D) $3.088 per clamp
E) $8.962 per clamp

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q9: A credit card company charges a customer

Q10: Tanya invested $1000 in a tax-sheltered annuity

Q11: A new computer system reduced the

Q12: Joel had a checking account balance of

Q13: The annual property tax on a $150,000

Q15: Ian Goldman purchased a new home for

Q16: You had a checking account balance of

Q17: How much interest is earned in 10

Q18: An investor obtained a loan of $110,000

Q19: A Chevrolet was purchased for $28,600, and

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines