Multiple Choice
Find the unit cost. Round to the nearest tenth of a cent. Ibuprofen, 50 tablets for $3.39
A) $0.068 per tablet
B) $14.749 per tablet
C) $0.932 per tablet
D) $3.322 per tablet
E) $0.168 per tablet
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q40: Resner Builders' Hardware uses a markup rate
Q41: Tony's hourly wage as a service station
Q42: Tomatoes that regularly sell for $1 per
Q43: Bob's weight is currently 280 pounds. After
Q44: A cattle rancher purchased a home for
Q46: A local hospital implemented a program
Q47: Action Machining Company purchased a robot-controlled lathe
Q48: Shaney receives an hourly wage of $30.4
Q49: During 1 year, the number of people
Q50: An investor obtained a loan of $180,000