menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Mathematics with Allied Health Applications
  4. Exam
    Exam 6: Applications for Business
  5. Question
    Find the Unit Cost
Solved

Find the Unit Cost

Question 45

Question 45

Multiple Choice

Find the unit cost. Round to the nearest tenth of a cent. Ibuprofen, 50 tablets for $3.39


A) $0.068 per tablet
B) $14.749 per tablet
C) $0.932 per tablet
D) $3.322 per tablet
E) $0.168 per tablet

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q40: Resner Builders' Hardware uses a markup rate

Q41: Tony's hourly wage as a service station

Q42: Tomatoes that regularly sell for $1 per

Q43: Bob's weight is currently 280 pounds. After

Q44: A cattle rancher purchased a home for

Q46: A local hospital implemented a program

Q47: Action Machining Company purchased a robot-controlled lathe

Q48: Shaney receives an hourly wage of $30.4

Q49: During 1 year, the number of people

Q50: An investor obtained a loan of $180,000

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines