menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Mathematics with Allied Health Applications
  4. Exam
    Exam 3: Decimals
  5. Question
    A Case of Diet Cola Costs $6
Solved

A Case of Diet Cola Costs $6

Question 47

Question 47

Multiple Choice

A case of diet cola costs $6.95. If there are 24 cans in a case, find the cost per can. Round to the nearest cent.


A) $0.29
B) $0.49
C) $0.39
D) $1.39
E) $1.29

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q42: Convert the decimal to a fraction.

Q43: Convert the decimal to a fraction.

Q44: Add: 44.619 + 8.2783 + 626.74<br>A) 679.6373<br>B)

Q45: A popular sleeping pill contains 0.029 gram

Q46: Divide: <span class="ql-formula" data-value="7.173 \div

Q48: A child had a fever of 103°.

Q49: Multiply: <span class="ql-formula" data-value="1.25"><span class="katex"><span

Q50: Round 15.2020 to the nearest tenth.<br>A) 15.3<br>B)

Q51: Nancy carefully measures the weight of a

Q52: Divide: <span class="ql-formula" data-value="11.28 \div

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines