Multiple Choice
Kayla wants to know how many units she must sell to cover all of her costs. She indicates to you that her selling price is $25 per unit, her fixed costs are $7,000, and the variable costs per unit are $15. What is her break-even point?
A) 400 units
B) 500 units
C) 700 units
D) 1,150 units
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q1: The trend away from personal salespeople to
Q2: In the long run, the cost of
Q4: A bank's product line may include safety
Q5: The formula for break-even analysis includes which
Q6: The Pillsbury Doughboy is an example of
Q7: Freddie's Market offers customers tissues, canned goods,
Q8: Cutter's Catering Services advertises that they are
Q9: Charging high prices to earn large profits
Q10: The rent a firm pays each month
Q11: New products often fail because they don't