Multiple Choice
Solve.
-A standard train ticket in a certain city costs $2.00 per ride. People who use the train also have the option of purchasing a frequent rider pass for $16.50 each month. With the pass, a ticket costs only $1.25 per ride. Use an
Inequality to determine the number of train rides in a month for which purchasing the monthly pass is more
Economical than purchasing the standard train ticket.
A) 23 or more times
B) 24 or more times
C) 22 or more times
D) 21 or more times
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q142: Solve.<br>-Sally is making a cover for
Q143: Solve the equation for the indicated
Q144: Solve. Round to the nearest tenth, if
Q145: Solve the equation.<br>-12(4c - 4)= 9c
Q146: Write the following as an equation, using
Q148: Solve the inequality.<br>- <span class="ql-formula" data-value="x
Q149: Solve.<br>-The house numbers of two adjacent homes
Q150: Solve the equation.<br>- <span class="ql-formula" data-value="\frac
Q151: Solve.<br>-A chemist needs 7 liters of a
Q152: Solve. Round to the nearest hundredth, if