Solved

Without Solving, Choose the Correct Solution by Deciding Which Choice

Question 27

Multiple Choice

Without solving, choose the correct solution by deciding which choice satisfies the given conditions.
-At the local convenience store, 3 bags of chips and 4 containers of dip cost $25. However, 4 bags of chips and 7 containers of dip cost $40. What is the cost of one bag of chips and one container of dip?


A) chips = $3.50; dip = $3.50
B) chips = $4; dip = $3
C) chips = $5; dip = $5
D) chips = $3; dip = $4

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions