menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Developmental Mathematics
  4. Exam
    Exam 1: The Whole Numbers
  5. Question
    Solve. -A 12-Ounce Can of Tomato Soup Is Priced at $1.32
Solved

Solve. -A 12-Ounce Can of Tomato Soup Is Priced at $1.32

Question 141

Question 141

Multiple Choice

Solve.
-A 12-ounce can of tomato soup is priced at $1.32. What is the unit price per ounce?


A) $0.11 per ounce
B) $0.13 per ounce
C) $15.84 per ounce
D) $1.21 per ounce

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q136: Write the whole number in words.<br>-22,000,674<br>A)Twenty-two million,

Q137: Solve.<br>-54 increased by 13 is what number?<br>A)94<br>B)85<br>C)76<br>D)67

Q138: Solve.<br>-What is the product of 15 and

Q139: Find the area of the rectangle.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8421/.jpg"

Q140: Multiply.<br>-24 × 1000<br>A)2400<br>B)240,000<br>C)24,000<br>D)240

Q142: Evaluate.<br>- <span class="ql-formula" data-value="11 ^ {

Q143: Simplify.<br>- <span class="ql-formula" data-value="\left( 10 ^

Q144: Fill in the blank with one

Q145: Answer the question according to what the

Q146: Solve.<br>-It is 91 miles from Springfield to

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines